Bez radiátorů bychom zimu přečkali jen horko těžko – ale co si počít se starými a nevzhlednými kusy, ze kterých se již loupe barva, pod níž vykukuje rez? Pokud jste zavrhli pořízení nových topných těles, protože si z finančních či jiných důvodů hodláte ještě nějaký čas nechat ty stávající, můžete jim vdechnout nový život čerstvou barevnou fasádou. Připravte se však na to, že nátěr topení není zrovna legrace. Nedodržení doporučeného postupu končívá velkým zklamáním z nekvalitního výsledku.
Jak topení na nátěr připravit?
Podle odborníků je příprava topení na aplikaci nátěru stejně důležitá jako v případě mnoha dalších činností. Malíři a natěrači Zlín z řemeslnického cechu EKOMPLEX doporučují následující postup:
- Důsledně radiátor zbavte všech nečistot, a to i na méně přístupných místech (mezi žebry a za topením).
- Starý nátěr (nebo alespoň místa, která by se mohla drolit) obruste pomocí ocelového kartáče či brusného papíru a prach opět vysajte nebo otřete hadříkem. Nikdy není na škodu, když se radiátor odmastí. Vystačíte si s obyčejným přípravkem na mytí nádobí.
- Nyní zakryjte všechny části, na které nebudete nanášet nátěr. Podlaháři Zlín z EKOMPLEXU připomínají, že pod topením by v době natírání neměly chybět noviny či fólie. Čištění podlahy potřísněné barvou je zbytečná práce navíc.
Jakou zvolit barvu?
Topení nemůžete natřít ledajakou barvou. Mohlo by se stát, že se brzy sloupe a vaše usilovná práce přijde vniveč. Chcete-li, aby nátěr vydržel co nejdéle, zvolte kvalitní nátěrovou hmotu, která odolá i vyšším teplotám. V zásadě se nabízí tyto základní typy:
- syntetické barvy – vynikají kryvostí, ale musí se ředit. Hodí se na nátěr starších těles s viditelnou rzí.
- vodou ředitelné barvy – oproti syntetickým barvám se lépe rozlévají, a navíc nejsou cítit. Mají však nižší kryvost.
Pokud jsou radiátory poškozené do té míry, že se musí obrousit až na kov, je vhodné nejdříve použít základní barvu s antikorozními vlastnostmi. Díky ní přilne další nátěr mnohem lépe než na obroušený povrch.
Tipy, jak radiátory správně natřít
Instalatéři Zlín doporučují natírat topení studené, tedy v době mimo topnou sezónu. Dobře rozmíchanou barvu nanášejte plochým štětcem a na hůře dostupná místa použijte tzv. zárohák. Nátěr je možné provést také válečkem.
Postupujte směrem ode zdi k přední části. Po aplikaci první vrstvy počkejte, až zaschne tak dlouho, jak udává výrobce. V případě potřeby neváhejte s třetí vrstvou nátěru.