Středa, 27 listopadu, 2024
novinky
PR článek

Nevíte, jak na chov vodní želvy? Rádi vám poradíme

Redakce doporučuje

Pořídit si želvu není jen tak. Stejně jako ostatní zvířata potřebuje speciální péči. V článku se dozvíte informace, které vám pomohou vytvořit želvě to nejlepší prostředí pro její život. Pro více tipů čtěte dál.

V prvé řadě je nutné si při nákupu vodní želvy uvědomit, že její chov se liší od chovu želvy suchozemské. Měli bychom si také ujasnit, zda jsme schopni želvičce poskytnout dostatek prostoru, vhodnou souš na vyhřívání, pestrou stravu a potřebné teplo. Je také si třeba předem zjistit do jaké velikosti ta daná želva, kterou si pořídíme, dorůstá. Jsou i želvy (želva nádherná), které nám dorostou do velikosti 30 cm. Což už není žádný drobeček.

Při nákupu želvária (akvaterária) je nejdůležitější určit jeho správnou velikost. Při chovu vodní želvy bychom měli počítat s tím, že 2/3 z celé plochy by měla zaujímat voda. Co se týká velikosti želvária, bylo by dobré pořídit co největší. Můžeme si pořídit i větší akvárium, kde nainstalujeme buď kameny nebo kořeny, které ční z vody a kde může želva odpočívat a nahřívat se.

Minimální rozměr želvária by však měl být 100x50x50 cm.

Jestliže si koupíme přímo želvárium, odpočinkovou plošinku již nemusíme řešit. Bude součástí želvária. Jestliže ji však budeme tvořit sami, určitě musí být výstup z vody pozvolný, aby nám želva nespadla a neporanila se.

Mezi základní technická vybavení patří určitě filtrace, tepelný zdroj, topítko a světlo. Teplota vzduchu v želváriu by měla mít asi 32 ºC. Vodu budeme ohřívat pomocí topítka, nejlépe s termostatem, který nám bude udržovat konstantní teplotu v rozmezí 24-25 ºC.

Aby nám voda v želváriu za chvíli nezapáchala, musíme ji napojit na filtraci. Ač se to nezdá, i taková želvička vyprodukuje velké množství odpadu. Existují filtry vnější a vnitřní. Jestliže použijeme vnější filtr, určitě tím v želváriu ušetříme místo. I přesto musíme vodu v želváriu měnit minimálně 1x do měsíce. Vnitřní filtr umístíme do pouzdra, by nám ho želva neokusovala.

Co se týká tepelného zdroje, pořídíme si lampu s UV B zářením a nainstalujeme ji co nejblíže k odpočinkové ploše. Osvětlení bychom měli umístit do osvětlovacího tělesa, aby nám paprsky neunikaly mimo želvárium. Svítit bychom měli želvám asi 10 hodin denně. Zde je vhodné použít časovač, který nám dobu svícení bude hlídat.

Zde bychom určitě měli najít klidné místo, kde nebude želva rušena neustálým pohybem kolem želvária. I želva potřebuje svůj klid. Dále by nemělo být umístěno v místech, kde je průvan. A měli bychom želvičce dopřát sluneční paprsky, ale také stín.

Mladé želvy jsou převážně masožravé. Při dospívání se však pomalu přeorientují na všežravce. Každopádně by měla být strava vyvážená a měla by obsahovat jak masový protein, tak čerstvou rostlinnou výživu. Mládě je třeba krmit denně a dospělou želvu stačí obden.

Na krmení je vhodné přemístit želvu do zvláštní nádoby a tím udržíme želvárium v čistotě.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jaké jsou trendy v oblasti kuchyňských pracovních desek a jak vybrat tu pravou?

Jedním z klíčových prvků každé kuchyně je pracovní deska. Ta musí být odolná, praktická, snadno udržovatelná a zároveň esteticky...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img