Středa, 27 listopadu, 2024
novinky
PR článek

Koronavirus poznačil i ceny nemovitostí. Jak se budou vyvíjet v nejbližším období?

Redakce doporučuje

V nejistých časových poznačených pandemiích se život na realitním trhu zastavuje na chvíli, ale ceny nemovitostí probíhají dál. Otázky zůstávají, co bude dál s úrokovými sazbami. Oplatí se koupat bydlení počkat, nebo už netřeba váhat?

Na začátku pandémie, v jarních měsících, došlo k snížené poptávce po nemovitostech. Covid-19 poprehadzoval naše priority, lidé se zajímají hlavně o zdraví, pocítili obavy o svou finanční situaci a více lidí byli nuceni poslat otázku nového bydlení. Tento stav však netrval příliš dlouho. „Už v červnu nastalo oživení na reálném trhu a došlo i k výraznějšímu růstu nových úvěrových obchodů, co souvisí hlavně s uvolňováním karanténnych opatrení a opětovným otváraním ekonomiky. Proto během 2. tohtoročného kvartálu rástli i ceny nemovitostí a trval i zájem o ich koupě ze strany našich obyvatel. Průměrná cena bydlení se medzikvartálne (teda oproti 1. kvartálu 2020) podílí o 3,6% a medziročně až o 11,2%, co představuje najrýchlejší růst od roku 2008. Cena za metr čtyřčipové vlastnosti tak pomáhá úrovni až 1 731 Eur. Rast byl zaznamenán pri cenách bytov aj domov, “říká analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Rastúce ceny nehnuteľností v druhém kvartále takpovediac nekorešpondovali s makroekonomickým vývojem, který představoval pokles HDP, miezd a zvýšil nezamestnanosti. „Je to daný pravděpodobně tým, že ještě dobílí důsledky příznivého ekonomického vývoje před pandémiou, kdy byl zájem lidí o koupi nemovitostí vysoký. A ti, kteří řešení nového bydlení po vypuknutí pandémie odložili na později, se po návrate do normálního života k tomu vrátili. Okrem toho současná koronakríza neměla stejný dopad na všechny příjemové skupiny obyvatelstva, “upozorňuje J. Glasová. Zatímco níže příjemové skupiny byly zasiahnuty ve větší míře, domácnosti s vyšším příjmem ekonomické důsledky nemuseli až tak silno pocítiť. A vzhledem k tomu, že tato domácnost má vyšší příjem, tvoří i největší část zájemců o bydlení, poptávka po bydlení zůstává téměř nedotknutá.

Svedčí o tom i zájem lidí o hypotéku, který neutíchá ani v čase, když nás virus zatvoril doma. „Môžeme potvrdit, že během první vlny pandémie došlo k citelnému poklesu poptávky po hypotekárních úvěrech, a to proti tomu, že opatření vůči pandémii bola významně zasiahnutá ekonomika. Pod vlivem pandémie jsme nezaznamenali ani pokles částky úvěru, kterou klienti získávají. V případě druhé vlny očekáváme, že opatření budou adresnější a ekonomika nebude tak výrazně zasiahnutá. Nevzniká tedy předpoklad pro pokles čerpaných úverov, “uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Banky očekávají, že v nadcházejících měsících budou pokračovat v poptávce po hypotékách hlavně ze stran těch lidí, kteří chtějí ovlivnit vlastní bydlení, ale během pandémie raději odložili. Teraz se k tomu vracajú, jaké budou ceny nemovitostí dále tlačit směrem nahoru, respektive, připravit jejich na aktuálních úrovniach.

Zároveň stále platí, že lidé k řešení vlastního bydlení motivují nízkou úrokovou sazbu hypotéky. „Naši klienti dnes mohou bydlet s minimálním úrokem již od 0,5% ročně při výhodné 3-roční fixácii. Refinancováním, přenesením již existující hypotéky z jiné banky, mohou ušetřit na měsíčních splátkách až desítkách eur. Šetřit třeba tam, kde má smysl, “radí hovorkyňě Poštovej banky.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jaké jsou trendy v oblasti kuchyňských pracovních desek a jak vybrat tu pravou?

Jedním z klíčových prvků každé kuchyně je pracovní deska. Ta musí být odolná, praktická, snadno udržovatelná a zároveň esteticky...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img